Port Turzim ve Restoran İşletmeciliği A.Ş.

Her gün, misyonumuz değer yaratmak ve yönetmektir. Restoran yönetimi ve konaklama hizmetleri profesyonelleriniziz. Bugün itibariyle Port'u üç vizyonla yönetiyoruz, Mümkün olan en iyi hizmet kalitesini sunmak, en üstün müşteri memnuniyeti ve asla bitmeyen inovasyon, hala bu vizyonla hareket ediyoruz.

Flag Mockup33

Kısaca

Türkiye'deki yiyecek içecek sektörünü kurumsal standartlara getirmek amacıyla Mart 2021'de kurulmuştur. Kısa sürede ülkemizde sektör lideri haline gelen Port, kurduğu ortaklıklar, başarılı yatırımları ve yarattığı yeni konseptlerle uluslararası platformda güçlü bir isim haline gelmiştir. Global ortaklıkları ve dünyaca ünlü marka portföyüyle sektöre yeni bir vizyon kazandıran Port, yetkin ekibiyle gastronomi tutkunlarını yaratıcı konseptler ve farklı deneyimlerle buluşturmaya devam ediyor.

Çatısı altındaki tüm restoranlarında kusursuz hizmet, şık tasarım, üst düzey yeme-içme kalitesi, yenilikçi yaklaşım ve sıra dışı deneyime odaklanan Port, bugün Türkiye'de 8 farklı lokasyonda 50 çalışanı ile yükselişine devam ediyor.

Turizm & Restoran

Kurumsal Bakış

Misyonumuz: Turizm ve restoran işletmeciliği alanında Dünya markalarını ülkemize taşımak ve yurtiçinde katma değeri yüksek markalar geliştirirken Türkiye ekonomisine katma değer sağlamak.

Vizyonumuz: Ülkemize sunduğumuz ürün ve hizmetlerin kalitesinden güç alarak turizme ve restoran işletmeciliği alanında dünyanın tercih edilen firmalarından olmak.

Sürdürülebilirlik Hedefleri

Sürdürülebilirlik yaklaşımımızı gerçekleştirmek üzere; dünyada her gün gelişen ve değişen teknolojiyi yakından takip ediyor,kalite hedeflerimizi ulaştığımızda hep daha ileri koyarak sürekli gelişim sağlıyor,mühendislerimizin gelişimini hiç durmadan destekleyerek tasarım kabiliyetimizi sürdürüyor ve malzeme ve plastik işleme gelişimini Ar-Ge ile ürünlerimize ve üretimimize uyguluyoruz

Hizmetler

Konaklama Hizmetleri
Restoran Hizmetleri

Kuruluş Yılı

2021

Çalışan Sayısı

10+

Ödenmiş Sermaye

500.000 TL